tandem

H+H stáj Kateřina H+H stáj Kateřina

Tandem - bryčka

koně ~ kočárová spřežení ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina ~ tandem ~ bryčka
tandem ~ bryčka ~ koně ~ kočárová spřežení ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina tandem ~ bryčka ~ koně ~ kočárová spřežení ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina tandem ~ bryčka ~ koně ~ kočárová spřežení ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina tandem ~ bryčka ~ koně ~ kočárová spřežení ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina

Ukázka sedlového tandemu - Ptýrov 15-17.7.2011 a 21.8.2011 MčR v parkurovém skákání

Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina Ukázka sedlového tandemu ~ starokladrubský vraník ~ H+H stáj Kateřina

Ukázka sedlového tandemu-Ptýrov 15-17.7.2011 a 21.8.2011 MčR v parkurovém skákání

Stáj Kateřina se zabývá a zajišťuje zakázkovou kočárovou službu.

Stáj Kateřina se zabývá a zajišťuje zakázkovou kočárovou službu, působí 6-tým rokem a pro tuto práci jsou nakupováni a cvičeni jak do zápřeže,tak pod sedlo starokladrubští hřebci. Prakticky celý rok jsou tito hřebci využíváni do kočárů a pro různé příležitosti např. svatby,narozeniny,středověké jarmarky,hony a hlavně zakázky pro zámky:Mcely,Loučeň,Dětenice,Mnichovo Hradiště,Liblice a Mělník.

Rádi bychom vám předvedli ukázku sedlového tandemu.

Rádi bychom vám předvedli ukázku sedlového tandemu,který je naprosto odlišný od naší každodenní činnosti. Připravili jsme 10-letého hřebce Siglavi Pakra Euridika 31,který je vpředu a pod sedlem je 7-letý hřebec Sacramoso XLVI Bolera 98. V sedle tohoto hřebce je ing.Šárka Pospíšilová a trenérem a naším kočím je pan Přemysl Brodský.

Vedení koně v sedlovém tandemu.

Vedení koně v sedlovém tandemu je velice náročné zejména pro jezdce, který musí být schopen zkoordinovat oba koně synchronně. Celý tandem je ovládán obdobně jako vozový, tedy pomocí opratí avšak sedlový kůň je navíc veden sedem a pomůckami holení.

Tandem má svou historii.

Tandem má svou historii spíše ve vozatajství,kde byl před koně ve voze zapřažen další kůň. Tento způsob zápřeže byl využíván hlavně k přesunu a pošetření předního koně.Koně se mohli cestou postupně vystřídat,zatímco jeden táhnul,druhý odpočíval.Tandemový zápřeh se používal také při přesunu na hony,kde šlechtic přijel pohodlně s rodinou na místo akce se vším potřebným vybavením v bryčce.Honební kůň byl v tandemu zapřažen jako první. Mnoho lidí se domnívá, že tandemová zápřež byla využívána tam, kde byly úzké cesty. Je nutno si uvědomit, že šíře většiny povozů, byla a je svým způsobem normovaná. Odlišnosti v šířce jsou zhruba takové, jako jsou u dnešních osobních vozů.

Dřívější cesty byly jiné.

Dřívější cesty byly jiné, než je známe dnes a provoz nebyl tak hustý. Pro pohodlné míjení vozů bylo na cestách po určitých vzdálenostech rozšíření, ve kterém zastavil ten vůz, který jako první dojel k rozšíření a dal přednost druhému vozu. Mimo to bylo k míjení vozů ještě mnoho dalších příležitostí. V zimním období, kdy byla již brzy tma, bylo k upozornění na jedoucí povozy používáno rolniček, které bylo slyšet již z dálky. Vozka tak dokázal poslechem odhadnout, jak daleko a jak rychle jede druhý vůz. Mnohdy se dal po zvuku poznat i majitel druhého povozu.

Úpravou vozového tandemu vznikl sedlový tandem.

Úpravou vozového tandemu vznikl sedlový tandem, který je možné vidět převážně na přehlídkách a výstavách koní. Tento typ zápřeže se používal také pro koně, kteří z různého důvodu nebyli sedláni. Šlo zejména o cenná zvířata, která z různých důvodů nemohl sedlat ošetřovatel, nebo zvířata v rekonvalescenci. Vyjímečně je tento způsob používán také v některých chovech z důvodu zvýšení efektivity práce - jezdec opracuje 2 koně najednou.

A na závěr.

A na závěr něco málo z opravdu velice bohaté historie starokladrubských černých koní: V hřebčíně Slatiňany se přes 65 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní rasy koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Historie chovu sahá až do roku 1579, avšak chov vraníků byl přerušen a v roce 1931 a byl téměř zcela zlikvidován.

Díky prof. Fr. Bílkovi z Vysoké škola zemědělská v Praze, který v rámci ojedinělého projektu regenerace shromáždil poslední zbytky vraníků, můžeme nyní obdivovat i tyto "černé perly" českého chovu. Projekt byl zahájen v roce 1939 v Průhonicích u Prahy. Dále v něm pokračoval Dr. Lev Richter od roku 1945 ve Slatiňanech, který spolu s Doc. Jaromírem Duškem a dalšími spolupracovníky dokončili regeneraci v 70. letech. Na regeneraci se podíleli kromě kladrubských běloušů rovněž lipický vraný hřebec Siglavi Pakra a frízský hřebec Romke, kteří zde založili dva nové kmeny ke dvěma původním kmenům Sacramoso a Solo .